--------------------------------------------------------------------------------------------- Optimizer of Information Technology & Communication ----------------------------------------------------------------------
امنیت، سرعت و دقت را از ما بخواهید

اینترانت و اکسترانت

اینترانت

اينترانت شبكه‌اي رايانه‌اي است كه از زبان مشترك ارتباطي شبكه جهاني اينترنت براي تبادل داده‌ها استفاده مي‌كند. اینترانت، شامل سرویس های متعددی نظیر : توزیع مستندات، توزیع نرم افزار ،دستیابی به بانك های اطلاعاتی و موارد دیگر است . علاوه بر امكان اشتراك فایل و چاپگر، یك اینترانت امكان استفاده از نرم افزارهای مرتبط با اینترنت را نیز فراهم می نماید: صفحات وب ،مرورگرهای وب، پروتكل ارسال فایل (FTP) ،پست الكترونیكی، گروه های خبری و لیست های ارسال نامه الكترونیكی ، نمونه هائی در این زمینه می باشند و لزوما به اينترنت متصل نيست. تفاوت اساسي ميان شبكه اينترانت و ساير شبكه‌ها در آن است كه اين شبكه بر اساس پروتكل‌هاي اينترنت نظير TCP/IP و HTTP شكل مي‌گيرد.

intranetextranet

اکسترانت

اکسترانت یک شبکه ی شخصی است که از پروتکل اینترنت و اتصالات شبکه استفاده می کند وامکان استفاده از سیستم ارتباط از دور جمعی برای محفوظ نگهداشتن اطلاعات مبادله شده سازمان ها یا ادارات بوسیله کارپردازان وفروشندگان و شرکا و مشتریان یا دیگر تجار را فراهم می کند.

اکسترانت می تواند به عنوان بخشی از اینترانت یک کمپانی تعریف شود که برای کاربران خارجی کمپانی تمدید گردیده است. هم چنین اکسترانت به این صورت نیز تعریف شده است که :روشی است اینترنتی برای انجام تجارت با سایر کمپانی ها که کیفیت ان به خوبی فروش محصولات به مشتریان می باشد.

به طور مختصر می تواند از یک اکسترانت به عنوان یک”اینترنت شخصی سطح بالاتر از اینترنت ” برداشت شود.

یکی از دلایل ساخت و ایجاد اکسترانت یک  buzz word است برای بیان انچه که موسسات حقوقی در طی یک دهه مجبور به انجام آن هستند که شامل اتصال داخلی به یکدیگر برای ساخت شبکه های شخصی برای تبادل اطلاعات می باشد.

استفاده رایج دیگر از اصطلاح اکسترانت برای تعیین بخش خصوصی یک وب سایت می باشد . محلی  که کاربران خصوصی می توانند هدایت آن را به دست گیرند و به آنها اختیار داده شود توسط مکانیزم سندیت در یک صفحه مر تبط.

اکسترانت ها از بعد امنیتی برای شبکه ها بسیار حیاتی می باشند زیرا محلی هستند برای نفوذ به شبکه و ورود ویروسها. معمولا اطلاعات عمومی مربوط به اینترانت ها یا سازمانها در این قسمتها قرار می گیرند

اکسترانت نیاز به امنیت و اختفا دارد. این نیازها می تواند توسط دیواره های آتش و مدیریت کاربر و پنهان کردن پیام ها و استفاده از شبکه های خصوصی مجازی VPNها می شود که دستیابی به آنها توسط شبکه های عمومی صورت می گیرد.

براي دانلود كاتالوگ ما كليك كنيد
**** ورود شما را به اين سايت علمي آموزشي خوش آمد مي گوييم و منتظر نقطه نظرات ارزشمند شما هستيم ****    
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. برو به بالا