--------------------------------------------------------------------------------------------- Optimizer of Information Technology & Communication ----------------------------------------------------------------------
امنیت، سرعت و دقت را از ما بخواهید

سيستم هاي بلادرنگ

سيستم هاي بلادرنگ Real-time Systems

به سیستمی بلادرنگ گفته می شود که صحت درستی یک فرایند تنها وابسته به صحت منطقی نباشد، بلکه به زمانی که در آن اجرامی شود نیز وابسته باشد
در علم کامپیوتر، محاسبات بلادرنگ ، موضوعی از سیستم های سخت افزار و نرم افزار است که در رابطه با قید زمانی است. مثل پاسخگویی به حوادثی که ناشی از حساسیت های زمانی هستند. در مقابل سیستم های غیر بلادرنگ هستند که محدودیت زمانی ندارند، حتی اگر سرعت پاسخگویی و اجرا مطلوب یا رویدادی ارجح باشد. کامپیوترها و شبکه هایی که از سیستم بلادرنگ استفاده می کنند، بر خلاف کامپیوترهای شخصی و سیستم های کامپیوتری، که مجری برنامه های غیربلادرنگ ازقبیل مرورگر شبکه هستند، از دید کاربر مخفی هستند و طوری به نظر می رسد که این سیستم ها وجود ندارند.
نیاز نرم افزارهای بلادرنگ معمولاَ آدرس دهی در فضای سیستم است و زبان های برنامه نویسی، همزمانی را که چارچوب نرم افزارهای بلادرنگ را می سازد، فراهم می کند.
سیستم ضد قفل در ترمز ماشین نمونه ساده ای از سیستم های بلادرنگ است. محدودیت زمانی در این سیستم، زمان کوتاهی است که ترمز باید گرفته شود، تا از قفل شدن چرخ ها جلوگیری شود. محاسبات بلادرنگ اگر قبل از محدودیت زمانی، جایی که این محدودیت مربوط به یک رویداد است، کامل نشده باشد؛ با شکست مواجه می شود. محدودیت زمانی صر فنظر از ظرفیت سیستم اتفاق می افتد.

کاربردهای استاندارد سیستم بلادرنگ
از مثال های ساده ای از این نوع سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:  flyer-1
• سیستم کنترل دیجیتال
• سیستم فرمان و کنترل
• پردازش سیگنال
• سیستم ارتباطات راه دور
از کاربردهای جدید سیستم های بلادرنگ می توان به شبکه ها اشاره کرد که در زیر مختصراَ توضیح داده شده است :

شبکه بلادرنگ:

افزایش تعداد کاربردهای توزیعی بلادرنگ در فراهم کردن سرویس های ارتباطی قابل پیش بینی، منفعت زیادی داشته است. با توجه به طراحی شبکه های بی سیم امکان مکان یابی در نواحی حادثه دیده را می دهد یا یک شبکه کاربردی اجازه می دهد که یک جراح از راه دور ابزارآلات پزشکی را کنترل کند. بسیاری از محققین، پروتکل شبکه های بلادرنگ و همچنین مکانیزم سیستم عاملی توزیع داده ها را برای هر کاربردی كه پیش بینی می کند، توسعه داده اند.
این سیستم ها هر روزه سرویس های متعدد و مفیدی را در اختیار ما قرار می دهند.به عنوان مثال:
• در هنگام رانندگی ،این سیستم ها، کنترل موتور و ترمز و همچنین کنترل چراغ های راهنمایی رانندگی منظم را بعهده دارند
• در هنگام پرواز، این سیستم ها کنترل برنامه هواپیما و آگاهی از زمان فرود و بلند شدن هواپیما ، نگهداری مسیر پرواز را بعهده دارد.
• در هنگام سرماخوردگی، این سیستم ها کنترل آگاهی و تنظیم وضعیت فشار خون و ضربان قلب را بعهده دارد.
• در هنگام سلامت کامل، این سیستم ها ما را به وسیله بازی های الکتریکی و سواری های مفرح سرگرم می کنند


زمانی از یک سیستم بلا‌درنگ استفاده می‌شود که لازم باشد عملیات پردازنده یا جریان داده در زمان کاملاً مشخصی انجام شود؛ بنابراین یک سیستم بلا‌درنگ اغلب به‌عنوان ابزار کنترلی در یک کاربرد خاص استفاده می‌شود. سیستم‌هایی که آزمایش‌های علمی را کنترل می‌کنند، سیستم‌های تصویربرداری پزشکی، سیستم‌های کنترل صنعتی، و نیز برخی از موتورهای انژکتوری در خودرو، کنترلرهای لوازم خانگی و سیستم‌های جنگ‌افزاری، سیستم‌های بلا‌درنگ هستند. این سیستم‌ها برای آنکه به‌درستی کار کنند باید پاسخ درست را در فرجه زمانی از پیش تعیین شده بازگردانند در صورتی که در سیستم‌های اشتراک زمانی مطلوب است (ولی اجباری نیست) که سریع پاسخ دهند

براي دانلود كاتالوگ ما كليك كنيد
**** ورود شما را به اين سايت علمي آموزشي خوش آمد مي گوييم و منتظر نقطه نظرات ارزشمند شما هستيم ****    
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. برو به بالا