--------------------------------------------------------------------------------------------- Optimizer of Information Technology & Communication ----------------------------------------------------------------------
امنیت، سرعت و دقت را از ما بخواهید

ICDL

 معرفي ICDL:    International Computer Driving License

سال ۱۹۹۵م. انجمن جوامع حرفه ای انفورماتیک اروپا با تشکیل گروهی ویژه، روشی برای ارتقای سطح مهارت های فن آوری اطلاعات در سراسر اروپا ابداع نمود.

با برگزاری آزمون های آموزشی در کشور فنلاند، گواهی نامه اروپایی کاربری کامپیوتر (ECDL) به رسمیت شناخته شد.(ECDL) سپس در اوایل آگوست سال ۱۹۹۶م. در سوئد و به تدریج در سراسر اروپا و در سطح بین الملل نیز مطرح گردید.

به این ترتیب ECDL اروپایی، به خارج از مرزهای اروپا نیز راه یافت و به عنوان ICDL یعنی گواهی نامه بین المللی کاربری کامپیوتر شهرتی جهانی یافت در واقع ICDL یک گواهی نامه بین المللی است که توانایی دارندگان این گواهی نامه را در مهارت های کامپیوتری، تأیید می کند.

تنظيم مكاتبات، تهيه گزارشات و مقالات اداري، بدون آشنايي با نرم افزارهاي واژه پرداز ( كه نرم افزار Word نمونه بارز آن مي باشد) كاري سخت و دشوار مي باشد، همين طور تهيه گزارشات مالي و رفع مغايرات بدون استفاده از نرم افزار صفحات گسترده (Sheets Spread) كه نمونه پركاربرد آن اكسل مي باشد كاري طاقت فرسا خواهد بود و همينطور نگهداري بانك اطلاعات شركت ها و ادارات بدون به كارگيري نرم افزارهاي مديريت داده ها تقريباً غيرممكن مي باشد.

     با عنايت به موارد فوق و ارتباط تنگاتنگ امور اداري و مديريت امروز با علوم رايانه، اهميت يادگيري و كاربرد اين علوم به وضوح روشن مي شود. اين امر به قدري واضح و حياتي است كه بسياري از سازمان ها و حتي كشورها در طرح هاي آتي و توسعه اي خود يكي از استراتژي هاي اصلي خود را به آن اختصاص داده اند.

تعريف گواهي نامه بين المللي ICDL : يك گواهينامه بين المللي است كه توانايي دارندگان اين گواهي نامه را، در مهارتهاي كامپيوتري تائيد مي كند.

گواهينامه كاربري كامپيوتر در اروپا:

گواهينامه كاربري كامپيوتر در اروپا ( ECDL )، گواهي بين المللي مهارتهاي كامپيوتر است كه در ۶۰ كشور گسترش يافته است. اين گواهينامه براي كشورهاي خارج از اروپا، گواهينامه بين المللي كاربري كامپيوتر (ICDL) ناميده مي شود.

اهداف ICDL:

اهداف اين گواهينامه عبارتند از:

  • ۱- ارتقاي سطح توانائيها در IT
  • ۲- ارتقاي سطح كارايي در شركتها
  • ۳- ايجاد توانايي در كارفرمايان براي سرمايه گذاري موثر در IT
  • ۴- تضمين استفاده بهينه از حداكثر مهارت و توانايي كارمندان در محيط كار

 گواهينامه بين المللي راهبري رايانه (ICDL) برنامه آموزشي مي باشد كه از سال ۱۹۹۷ و از سوي بنياد اروپايي هدايت مي شود. بطور كلي مدرك ICDL به عنوان يك مدرك بين المللي فناوري اطلاعات و ارتباطات شناخته مي شود. و همچنين مدرك فوق از طرف سازمان هاي دولتي، انجمن هاي انفورماتيكي و شركت هاي تجاري شناخته و پشتيباني مي شود.

     در حال حاضر برنامه ICDL در ۱۴۸ كشور و به ۳۸ زبان مختلف ارائه مي شود، طبق آمارهاي ارائه شده، حدود ۷ ميليون مدرك ECDL / ICDL تا سال ۲۰۰۷ صادر شده است.

     بنياد ICDL بازاريابي خود را معطوف افرادي مي نمايد كه خواستار استفاده از تمام توانايي خود در راهبري رايانه شخصي و همچنين برنامه هاي عام مي باشند. بنابراين بنياد فوق مفاهيم ضروري فناوري اطلاعات را فرا مي دهد. پيش بيني مي شود كه داوطلبان اين برنامه آموزشي، آشنايي مختصري با رايانه و بعضي نرم افزارها داشته باشند، بنابراين بنا به نياز ايشان برنامه آموزشي ارائه مي گردد.

برنامه ICDL شامل ۷ مهارت تئوري و عملي مي باشد كه براي اخذ مدرك نهايي نياز به موفقيت در تمام دوره ها مي باشد:

۱- مفاهيم اوليه در فناوري اطلاعات ( مفاهيم اساسي تئوري IT)

در اين مهارت داوطلبان مفهومي كلي از فناوري اطلاعات و كار با نرم افزار و سخت افزار رايانه را فرا خواهند گرفت. همچنين بايد با شبكه هاي اطلاعاتي و كاربرد روزانه برنامه هاي كاربردي رايانه آشنا شوند.

۲- استفاده از كامپيوتر و مديريت فايل ها ( مقدمه اي بر Windows – استفاده و مديريت فايل ها)

    داوطلبان مي بايست امكان استفاده از رايانه و سيستم عامل را فراگيرند و بتوانند تنظيمات اصلي دلخواه خود را در ويندوز انجام دهند. همچنين لازم است كار و مديريت  فايل هاي رايانه اي از جمله كپي، حذف و …. را بتوانند به راحتي انجام دهند. در ضمن بايد مفهوم ويروس را بدانند و همچنين آگاهي هاي لازم را در مقابل با ويروس زدائي داشته باشند.

۳- پردازش متن ( واژه پردازي، مقدمه اي بر Word مايكروسافت)

    داوطلبان بايد مفهوم برنامه هاي پردازش متن از جمله (Word) را بدانند و همچنين كاربرد روزانه آن را (ايجاد، ويرايش، قالب بندي، جدول بندي، كار با تصاوير و….) فرا گيرند.

 ۴- صفحه گسترده ها ( مقدمه اي بر صفحات گسترده EXCEL مايكروسافت)

    داوطلبان بايد مفهوم برنامه هاي صفحه گسترده از جمله (Excel) را بدانند و همچنين كاربرد روزانه آن را ( ايجاد، ويرايش، قالب بندي، جدول بندي و…) فرا گيرند. همچنين لازم است تا بتوانند فرمول هاي مقدماتي رياضي و كاربردي را ايجاد كنند.

۵- پايگاه داده ( مقدمه اي بر Access مايكروسافت)

    در اين مهارت داوطلبان بايد مفهوم پايگاه داده در رايانه را متوجه شوند و همچنين بتوانند در حالت مقدماتي جداول پايگاه داده اي با پرس و جوهاي مقدماتي را ايجاد و ويرايش كنند.

۶- ارائه مطالب ( Power Point)

    داوطلبان بايد بتوانند از ابزارهاي ارائه مطلب رايانه به خصوص نرم افزار ( Power Point) به خوبي استفاده نمايند. به اين صورت كه امكان ايجاد اسلايدها و ويرايش و قالب بندي متون و تصاوير درون آن را داشته باشند. همچنين بايد بتوانند به بهترين شكل از حركات و امكانات نرم افزار استفاده كنند.

۷- اطلاعات و ارتباطات ( خدمات اطلاعاتي شبكه – اينترنت و پست الكترونيك)

    در اين مهارت داوطلبان بايد با مفهوم كلي اينترنت و برخي شاخص هاي امنيتي آشنا شوند و بتوانند كه جستجوهاي اينترنتي را به بهترين شكل ممكن انجام دهند. همچنين بايد كار با صفحات اينترنتي را بطور كلي فراگيرند. در ضمن كار با پست الكترونيك تحت وب و همچنين نرم افزارهاي پست الكترونيكي را نيز بايد فراگيرند تا بتوانند به راحتي به ارسال و دريافت نامه هاي الكترونيك با پيوست و…. بپردازند.

همانطور كه در بخش مختلف به مطرح نمودن مباحث كلي و جامع حوزه فناوري اطلاعات پرداخته شد در اين صفحه كه به عبارتي خلاصه مطالب ارائه شده بهمراه چند موضوع جديد و تكميلي است ، سعي داريم به ارائه كليات خاتمه دهيم لذا براي درك بيشتر مباحث مطالب در قالب تمريني و كاربردي تقديم مي گردد.

لذا با داشتن نگاهي بر اين نوشتار مي توانيد موضوعاتي را كه قبلا نيز مي دانستيد در ذهنتان طبقه بندي نموده چيدمان علمي و منظم تري به آنها دهيد.

… ادامه دارد

نویسنده: دکتر امین گلستانی، مشاور و مدرس استراتژی های فناوری و امنیت اطلاعات

براي دانلود كاتالوگ ما كليك كنيد
**** ورود شما را به اين سايت علمي آموزشي خوش آمد مي گوييم و منتظر نقطه نظرات ارزشمند شما هستيم ****    
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. برو به بالا